Aktuality
Prenájom kancelárskych priestorov

Spoločnosť METRO Bratislava a.s. ponúka na prenájom kancelár ...
médiá | články v tlači | Po Starom moste budú autá jazdiť iba do Petržalky
Po Starom moste budú autá jazdiť iba do Petržalky
(Pravda, 19.2.2009)
Starý most opraví bratislavský magistrát najneskôr do konca októbra budúceho roka. Zostane mu terajší vzhľad, pribudnú však dve koľaje, po ktorých má od roku 2011 premávať petržalská električka. Dovtedy budú po novej ľahkej vozovke z agátového dreva naďalej jazdiť autobusy MHD. Premostenie po oprave opäť poslúži aj osobným autám, ale len v smere do Petržalky.
"V opačnom smere na Šafárikovo námestie by totiž šoféri museli využívať pruh so zapustenými električkovými koľajnicami. Predpisy to síce nezakazujú, koľajový zvršok by sa však rýchlo ničil a hrozili by dopravné kolízie," vysvetlil splnomocnenec primátora pre dopravné systémy Tomáš Fabor. Obnovená železničná časť má byť, naopak, najskôr vyhradená pre vozidlá MHD smerujúce do centra. Časom by autobusy nahradila električka.

Bratislava však podľa Fabora už nutne potrebuje ďalší mestský most. V súvislosti s výstavbou petržalského Južného mesta sa pritom hovorí o premostení, ktoré by preklenulo Dunaj od Pečenského ramena k PKO, s pokračovaním komunikácie tunelom popod Hradný vrch a jej vyústením kdesi v oblasti Račianskeho mýta. "O podobných variantoch treba začať debatu," mieni splnomocnenec.

Magistrát nemá v súčasnosti dosť financií na rozsiahlu obnovu či výstavbu úplne nového Starého mosta. Preto zatiaľ pristúpil len k oprave, ktorá však umožní jeho bezpečnú prevádzku najmenej ďalších 15 rokov. "Havarijný stav mosta a ekonomická situácia nás donútili k tomuto riešeniu," priznal primátor Andrej Ďurkovský. Náklady na opravu odhaduje na 20 miliónov eur, väčšia rekonštrukcia by podľa neho stála viac ako dvojnásobok.

S opravou, ktorej cieľom je most najmä výrazne odľahčiť, sa má začať v máji. Práce sa nedotknú pilierov a nájazdov, prerušiť nebude treba ani premávku MHD. Primátor sľúbil, že zároveň sa rozbehne ohlásená medzinárodná architektonická súťaž o možnej podobe Starého mosta v budúcnosti, keď by už mal spĺňať požiadavky Dunajskej komisie na plavebnú šírku aj výšku. Most je od Silvestra prístupný len pre MHD, peších a cyklistov, keďže septembrové merania potvrdili jeho kritický stav.
top:
print: