Aktuality
Prenájom kancelárskych priestorov

Spoločnosť METRO Bratislava a.s. ponúka na prenájom kancelár ...
médiá | články v tlači | Bratislava začne s opravou Starého mosta do troch mesiacov
Bratislava začne s opravou Starého mosta do troch mesiacov
(SME, 12. 2. 2009)
Starý most sa zatiaľ komplexne rekonštruovať nebude, opravia sa len poškodené časti a zabezpečí sa jeho statika. Magistrát tvrdí, že od plánovanej veľkej prestavby Starého mosta neupustil.

Do troch mesiacov sa začne nutná oprava Starého mosta. Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová to včera potvrdila s tým, že most je v havarijnom stave. Od začiatku roka smú po moste jazdiť len autobusy.

Pôvodne mala byť oprava súčasťou veľkej rekonštrukcie mosta, na ktorú sa ešte len pripravuje architektonická súťaž. Rozhodnutie o urýchlenej oprave podľa Chudinovej súvisí aj so súčasnou hospodárskou krízou.

Oprava má trvať do jesene budúceho roka, stáť by mala 20 miliónov eur. Organizáciu MHD počas opravy a ďalšie podrobnosti má magistrát zverejniť na budúci týždeň.

Zatiaľ primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že počas tejto opravy na most položia aj koľajnice pre električku do Petržalky. Dráha pre električku pritom mala byť súčasťou plánovanej rekonštrukcie, prestavby, ktorú projektovala spolu s rýchlodráhou spoločnosť Alfa 04.

Tú chce mesto napriek tomu robiť. „Prestavba sa stále plánuje. Mesto sa chystá vyhlásiť architektonickú súťaž," vysvetlila hovorkyňa. Dodala, že pre stav mosta museli rozhodnúť začať s opravou čo najskôr. „Už v novembri, keď sme oznámili výsledky poslednej technickej kontroly, sme informovali, že do pol roka začneme konať," povedala.

Kontrolu na moste robil autorizovaný inžinier Alexander Tesár, podľa jej záverov bol most dlhodobo preťažený a zhrdzavený. Jeho životnosť Tesár stanovil na 16 rokov, navrhol výluku individuálnej dopravy.

Podľa projektov firmy Alfa 04 sa mala búrať nosná konštrukcia terajšieho mosta a dva piliere. Verejnosť mohla v ankete vybrať tvar novej stavby. Proti tomu sa postavila časť architektov, nakoniec primátor sľúbil, že súťaž vyhlási.

Teraz sa majú opravovať len poškodené časti a zabezpečí sa statika mosta. Primátor Andrej Ďurkovský povedal, že „našou povinnosťou je okamžite konať", keďže stav mosta je v stupnici od jedna po sedem, kde sedem je najhoršie, na šestke.

Nie je jasné, ako sa k urýchlenej oprave postavia pamiatkari. Medzitým totiž ministerstvo kultúry časti Starého mosta vyhlásilo za pamiatku, mesto podalo rozklad. Čaká sa na výsledok, výraznú zmenu stanoviska ministerstva však samo mesto neočakáva.
top:
print: