Aktuality
Prenájom kancelárskych priestorov

Spoločnosť METRO Bratislava a.s. ponúka na prenájom kancelár ...
médiá | články v tlači | Starý most zrejme zbúrajú
Starý most zrejme zbúrajú
(SME, 23. 5. 2008)

 

Rekonštrukcia Starého mosta bude znamenať asi jeho zbúranie a postavenie nového mostného telesa aj pilierov. Takto rieši situáciu v štúdii spoločnosť Alfa 04, ktorá projektuje a bude aj zhotoviteľom dráhy rýchlej električky. Na moste má pribudnúť o vyše tri roky a riešenie mosta je súčasťou tohto projektu. Definitívne sa o budúcnosti mosta rozhodne do polovice júla, dovtedy má byť hotová kompletná dokumentácia pre územné rozhodnutie v súvislosti s jeho rekonštrukciou. „Toto riešenie je reálne,“ povedal Tomáš Fabor, splnomocnenec primátora pre dopravné systémy. Podľa predbežných analýz by malo byť výhodnejšie postaviť úplne nový most ako rekonštruovať existujúci. Náklady však ešte vyčíslené nie sú. Podľa Fabora by mohol prispieť štát alebo aj EÚ.

 

Autá, električky, chodci

Na novom Starom moste by mali v oboch smeroch jazdiť autá, mali by tu byť obojstranné koľaje pre rýchlu električku aj chodník pre peších a pre cyklistov. Podľa projektantov bude okrem dopravného veľmi dôležité aj architektonické riešenie nového Starého mosta. Úsek Dunaja ako dopravného koridoru č. 7 práve v okolí Starého mosta je jedným z troch miest na Slovensku, ktoré nevyhovujú normám.

 

Nevyhovujú piliere ani výška

V prípade Starého mosta nevyhovuje vzdialenosť medzi piliermi ani jeho výška. V súčasnosti sú jednotlivé piliere vzdialené 86 metrov, vzdialenosť by pritom mala byť 100 metrov. Výška mosta je desať metrov nad hladinou. Mostovka by mala byť o 1,9 metra vyššie. Fabor dodal, že do úvahy treba brať aj podmienky, ktoré vyplynú z pripravovaného vodného diela Wolfstahl. Vyžiada si zníženie dna koryta o 4 metre. Projektovaná dráha rýchloelektričky je súčasťou návrhu nosného systému MHD. V prvej etape to má byť električka premávajúca po trase Šafárikovo námestie – Starý most - Bosákova.

 

Estakáda po Einsteinovu

Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová povedala, že za mostom od Viedenskej cesty po Einsteinovu ulicu by mala dráha električky prechádzať po estakáde. Príprava projektu dráhy má trvať ešte vyše roka, realizácia ďalšie dva. Mesto má do roku 2010 na vybudovanie systému v rozpočte zatiaľ vyčlenenú čiastku vo výške 1,2 miliardy korún. Estakádu by podľa hovorkyne mali zafinancovať aj súkromní investori. Kým prvá etapa nosného systému MHD ráta len s výstavbou trate rýchlej električky po Bosákovu s využitím Starého mosta, po dokončení má trať pokračovať stredom Petržalky - popri Chorvátskom ramene do Janíkovho dvora. Pribudnúť má aj dráha mestského vlaku, ktorá sa odkloní do tunela pod Dunajom, ktorý budú v rámci prepojenia železničných koridorov budovať železnice a budú v ňom premávať vlaky.
top:
print: