Aktuality
Prenájom kancelárskych priestorov

Spoločnosť METRO Bratislava a.s. ponúka na prenájom kancelár ...
médiá | články v tlači | Začali projektovať koľajové prepojenie s Petržalkou
Začali projektovať koľajové prepojenie s Petržalkou
(BN, 14.2.2008)

Oznámením víťaza verejnej súťaže sa začal uskutočňovať projekt prepojenia Šafárikovho námestia a Bosákovej ulice v Petržalke električkovou traťou v rámci budovania prvej etapy nosného systému MHD.

Víťazom súťaže sa stala skupina dodávateľov združujúca akciové spoločnosti ALFA 04, Reming Consult, a PIO Keramoprojekt. Podľa primátora Andreja Ďurkovského (KDH) prípravné projektové práce budú trvať približne jeden a pol roka a dva roky by mala trvať samotná výstavba na tomto úseku. Mesto má podľa jeho slov záujem na čo najskoršom odovzdaní prvej etapy, pretože nadväzuje na ďalšiu, ktorá súvisí s budovaním aj železničného systému na petržalskej strane, ktorý bude mať duálny charakter.

Spoločná duálna železničná trať pôjde podľa plánov druhej etapy z Janíkovho dvora po Bosákovu ulicu, kde sa odkloní do podzemného tunela a bude pokračovať na stanicu Filiálka a prípadne aj ďalej. „V tomto prípade pôjde o zabezpečenie tak mestskej, ako aj regionálnej dopravy,“ dodal primátor. Prvý námestník primátora Milan Cílek (SDKÚ-DS) informoval, že na tento projekt je z mestských peňazí do roku 2010 vyčlenených 1,2 miliardy korún, bez zarátania nákladov na nákup električkových súprav.

Zástupca víťaznej spoločnosti Alfa 04 Miroslav Maťaščík uviedol, že na získanie potrebných územných a stavebných povolení, vrátane realizačnej a tendrovej dokumentácie, majú 16 mesiacov. Konštatoval, že náročnosť celého projektu cez rieku Dunaj spočíva aj vo vyriešení technických obmedzení pri prestavbe Starého mosta. Dôležité bude aj jeho nové urbanistické a architektonické stvárnenie. Spoločnosť spočiatku navrhne viacero technických riešení, z ktorých sa vyberie tá najlepšia možnosť.

Električka sa v budúcnosti podľa neho po prejazde Starým mostom plynule napojí na existujúcu koľajovú trať na Šafárikovom a Vajanského námestí. Naopak na Bosákovej ulici je napojenie zatiaľ len v štádiu urbanistickej štúdie. Tvoria sa varianty možného napojenia trate na trasu súvisiacu s prepojením železničných koridorov v rámci projektu TEN-T 17. Rozchod električkového koľajiska na úseku Šafárikovo námestie – Bosákova ulica bude 1000 mm. Zatiaľ nie je známe, či vybudujú cez Starý most dve koľaje, alebo len jednu.
top:
print: